Orfez Protez ve Uygulama Merkezine Hoşgeldiniz

  • 0312 433 96 16
    Hemen Arayın

  • info@prodinamikprotez.com
    Bize Mail Atın

  • Fidanlık mahallesi sağlık 1 sokak
    30/2 Sıhhıye/Çankaya/Ankara

Uygulamalar


Üst Ekstremite Protezler
BeBionic El

Yeni nesil yaşam ile görünümü,yenilik ve teknolojiyi birleştiren myoelektronik kol protezi..Doğala yakın tutma-kavrama hareketleriyle gelinen son nokta..’ Gerçek el hareketleri kopya edilerek, bağımsız parmak hareketlerini yapabilen biyonik el protezi İngiltere de yapıldı. Mevcut myo-elektrik kontrollü protezlerden farklı olarak parmakları bağımsız hareket edebilen , el bileği kendi etrafında dönebilen ve bilek bükülme hareketi yapabilen bu el sistemi, küçük hacme sahip şeyleri hassas tutabilme yeteneğine de sahip. Bunun yanında güçlü kavrama becerisi de olan BeBionic , gerektiğinde içecek kutularını ezebilecek düzeyde kavrama yapabiliyor İleri düzey mühendislik çalışmaları ile İngiltere de geliştirilen BeBionic adı verilen biyonik el , üstextremite uzuv kaybı olan protez kullanıcıları için yeni yaşam standardı getirecek. Biyonik mühendislik ürünü olan BeBionic el protez kullanıcısının sağlam el ile yapabileceği birçok işi protezi ile de yapabileceğini gösteriyor.

Boston DigitalArm Dirsek Eklemi

Elektronik dirsek çözümleri için Boston Digital kol sistemleri karmaşık rehabilite durumlarında da güçlü ve esnek yapısıyla idealdir. Bu sistem özel yazılımı ile çok iyi bir programlama imkanı sunar ve sistem her hasta için en iyi kontrol uyumuna göre ayarlanabilir. Boston Digital kol sistemi mikro işlemci tabanlı kontrol sistemiyle elektronik bir dirsektir. Bu dijital sistem eller, bilek rotatörü, elektrikli çengel eller ve hatta elektronik omuz eklemleri gibi bir çok üst ekstremiteprotez ünitesi için kontrol platformu sunar. Böylece 5 farklı cihazın kontrolü sağlanabilir. Hemen hemen tüm üreticilerin protez sistemleri ile uyumlu olarak çalışabilir. Boston Digital kol sistemi çeşitli sensörler, myo elektrotlar, anahtarlar, kuvvete duyarlı dirençler ile çalışmaktadır. Bu kullanıcının yönü, hızı ve gücü kontrol etmesine ve kullanılmak üzere protez cihazı seçmesine olanak sağlar. Seçilen girdiler için özel kontrol stratejileri yazılımda depolanır ve protezdeki mikro işlemci vasıtasıyla kişisel bilgisayara aktarılır. Ayrıca bu yazılımla dirsek ayarı ve girdi performans ayarı direkt olarak yapılabilir. Boston Digital kol sisteminde çok emniyetli bir çalışma mekanizması sunan orjinalboston dirsek eklemi kullanılır. Bu dirsek eklemi 15 yıldan fazla süredir kullanılmaktadır. Herzaman kişisel ihtiyaçlar ve iş hayatında yüksek dayanımın amaçlandığı durumlarda kişilerin seçimi olmuştur. Temel Özellikler • İstenilen konumda kilitleme özelliği • Yüksek dayanım (Rakiplerine göre 3 kat daha fazla dayanım) • Hızlı - Bir tur 1.2 saniyede tamamlanmaktadır. • 45 derece serbest salınma (Mekanik) • Her kanal için özgün geçiş • 5 motora kadar kontrol edebilme • Cihazlara simultane çalışma imkanı • Sesli ve Titreşimli hasta uyarı sistemi • 2 myo elektrik, 6 analog sinyali bir arada çalıştırabilme • Tek yön kontrol opsiyonu

Dirsekaltı Kol Protezi

Elin ve ön kolun dirsekaltı seviyesinden kaybı durumunda el fonksiyonlarının kaybı yanında kolun dışa ve içe çevirme hareketi yapılamaz. Bu seviyeden kayıplarda özellikle dominanatekstremite kaybı söz konusuysa, kişinin günlük yaşam aktiviteleri ciddi şekilde etkilenmiştir. Bu seviyedeki kayıplarda kozmetik kol ve el protezleri yanında myo elektrik kontrollü elin açma ve kapama hareketlerini hatta gelişmiş teknolojilerde parmakların kavrama işlevlerini taklit eden protezler yapılmaktadır.

Dirseküstü Kol Protezi

Dirsek üstü seviyesinden olan kol ve el kayıplarında hem dirsek hareketleri hem de el bilek ve elin fonksiyonları kaybedilmiştir. Bu seviyede olan kayıplarda protezde mekanik kol seçenekleri dışında myo elektrik protezlerle kolun ve elin hareketleri taklit edilmeye çalışılmaktadır. Mekanik protezlerde omuz hareketleriyle kol çalıştırılırken elektronik çözümlerde üst seviyedeki sağlam kaslardan alınan kasılmalarla protez koldaki hareketler yapılır. Bu tür protezler özellikle dominant tarafın kaybı durumunda kullanıcı için daha fazla tercih edilmektedir.

DynamicArm 3 Dirsek Üstü Protezi

Dünyanın ilk sürekli aktif çalışan ve servo motorla işletilen dirsek eklemidir. İnsan kolunun doğal hareketlerini bize her zamankinden daha yakın gerçekleşmesini sağlayan elektronik kontrollü eklem modülüdür. DynamicArm® oldukça hızlıdır. Özel servo motorlarıyla enerji tüketimi oldukça düşüktür. 6 kg’a kadar ağırlık kaldırılabilir. Son derece hızlı sinyal iletimi, yeni geliştirilmiş sinyal işleme ile birlikte, yeni AXON-BUS ® kullanarak yüksek fizyolojik hareket için izin verir. OttoBock DMC kontrol konsepti sayesinde, güç ve hız doğal kolaylıkla kontrol edilebilir. Entegre AFB (Otomatik Önkol Dengesi) sayesinde yürüme esnasında kolun doğal salınımına izin verir. Bükülme esnasında harekete yardımcı olurken kullanmadığımız anlarda enerji son derece etkili muhafaza edilir.

Forequarter Protezler

Çekme hareketli, myo-elektrik kumandalı ve hibrit (karma) protezler. Çekme hareketli protezlerde protez elin ve dirsek ekleminin fonksiyonları ve kilitlemesi bir omuz bandajı ile kumanda edilir.

I- Limp Ultra El Protezi

-Ilimb ultra, klasik el protezlerinin ötesinde bazı ilave özellikler sağlayan çok artikülasyonlu bir cihazdır. Durma algılama özelliği ve parmaklardaki motor sistemi nesnelerin hassas bir şekilde kavranmasında yardımcı olur. Vari-grip özelliği kullanıcı ihtiyaç duyduğunda daha yüksek bir kavrama kuvveti sağlar. Ayrıca bu özellik sayesinde kavrama kuvveti de arttırılabilir. Otomatik tutma özelliği, kullanıcının nesneyi tutmak için verdiği sinyali algılamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu tetikleyici tutma sinyalini algıladığında parmaklar nesnenin çevresini sararak kapanır. Çok çeşitli el pozisyonları ve kavrama şekilleri hastanın bir işi yapması için en uygun pozisyonu seçmesini sağlar. Biosim yazılımı sayesinde protezin her hasta için özel bir şekilde uyarlanması mümkündür. I- Limp Ultra Elin Özellikleri • Harici güç kaynağı • Her parmak tam olarak açılabilir; beş artikülasyonlu parmak mevcuttur • Başparmak manüel olarak döner • Uyumlu kavrama • Vari-grip özelliği • Otomatik tutma (kayma tespiti) özelliği • Otomatik kavrama şekilleri ve el hareketleri

Karma Protezler

Omuz eklemi mekanik hareketlerle kumanda edilirken dirsek eklemi, protez el ve el bileği myo-elektrik kumanda sistemi ile kumanda edilir.,

Kozmetik Protezler

Özellikle fonksiyonel protez istemeyen hastalar için uygulanır. En düşük ağırlığa sahiptir ve sadece kısıtlı bir fonksiyonu vardır. Genellikle modüler yapı parçalarından yapılır ve özel bir kozmetik sünger kılıf ile dış formu verilir. Kozmetik protezlerin süspansiyonu bir koltuk altı bandajı ile sağlanır.

Michelangelo Biyonik El

Axon-Bus® yazılım ile birlikte Michelangelo® biyonik el, OttoBock tarafından tasarlanmış olağanüstü işlevsellik ve çok doğal el tasarımı sunan en yeni protez el modülüdür. Anatomik tasarımı ve olağanüstü işlevsel formu ile Michelangelo® biyonik el, myoelektronik kontrollü hareket özelliğine sahip el protezlerinde tamamen geleceğe dönük yeni bir yaklaşımı ifade etmektedir. Bağımsız hareket özelliğine sahip 4 parmak ve ayrı pozisyonlanabilen baş parmak sayesinde Michelangelo® el, daha önce hiç görülmemiş bir kinematik işlevsellik sunar. Doğal bir hareket elde edebilmek amacıyla biyonik el iki adet servo motor ile donatılmıştır. Ana motor elin açma kapama ve dirençli kavrama hareketlerinden sorumludur. Baş parmak, işaret parmağı ve orta parmak aktif hareketlerde, yüzük parmağı ve küçük parmak ise pasif olarak hareketlere eşlik eder. Çok yönlü fonksiyonalite 7 farklı pozisyonda kavrama seçeneği sunar. Yeni teknoloji aynı zamanda elimizi kullanmadıgımız anlar için anatomik dinlenme pozisyonu sunarak pozisyonlanabilir bilek eklemi sayesinde çok daha doğal görüntü ve hareket imkanı verir. Michelangelo® el, olağanüstü bir fizyolojik tasarıma sahiptir. Örneğin parmaklar gerek yumuşak gerekse sert materyaller kullanılarak üretilmiştir; tıpkı kemiklerin, kasların, eklemlerin ve tendonların vücudumuzdaki uyumları gibi. Eşsiz bilek eklemi doğal görünüm yönünden olduğu kadar 4 farklı yönde bilek hareketlerine izin vererek kullanıcının protezinefonksiyonel ve mental yönden adapte olmasında önemli katkı sağlar. Şu an için 6 farklı renk tonuyla üretilen Michelangelo® eldivenleri, gerçekçi görünümü destekler.

Myo Elektrik Kumandalı Protezler

Omuz dezartikülasyonprotezinde sekiz kanallı myo-elektrik kumanda sistemi kullanılır. Omuz eklemi elektronik kilitleme tertibatlı olup dirsek eklemi, el ve bilek ünitesi de myo-elektrik kumanda sistemi ile kontrol edilir.

Omuz Dezartikülasyon Protezi

Omuz seviyesinden kayıplarda tüm kolun işlevleri kaybedilmiştir. Bu seviyeden kayıplardaki protezler karma veya myo elektrik kumandalı yapılabildiği gibi salt kol görseli sağlamak için kozmetik olarak da yapılmaktadır. Protezin ağır olması, işlevlerin zor öğrenilmesi bu tür protezlerin kullanımında problem yaratmaktadır. Bilimadamları bu türdeki büyük kayıplar için yeni sistemler geliştirmektedir. Deneysel aşamalardan geçerek pratikte kullanılmaya başlanan düşünce kontrollü kol protezleri bu hastalar için büyük bir yenilik vaad etmektedir.

Parsiyel El ve Parmak Protezi

Elin ve parmakların, bir kısmının kaybedildiği durumda seviyeye ve teknik duruma göre silikondan veya mekanik protezler gerçekleştirmek mümkün olabilir. Bu konudaki kararı hastanın değerlendirilmesinden sonra protez teknikeri belirler.

ProDigits Parsiyel El Protezi

Kavrama, bükme ve tutma özelliklerine sahip olan ProDigits protezi elde kısmi kayıp görülen durumlarda elin normal bir el işlevini görmesine imkan vermektedir. ProDigits elinin tamamını kaybetmeyen ancak bir kısmını kaybetmeden dolayı sorun yaşayan hastalar için tasarlanan çok özel bir cihazdır. Bu nedenle artık bu hastalar için sunulan teknolojinin tamamen değiştiğini söylemek artık hayal değil. Kişinin başparmağının veya başka herhangi bir parmağının olmadığı durumlarda fincan tutmak veya eline çatal almak gibi çok basit işlemler dahi zor hale gelebilmektedir. Uzmanlar tarafından geliştirilen ProDigits cihazı sayesinde hastalarımız bu tür zorluklara veda edebilmektedirler. ProDigits kullanımından önce hastanın uzmanlarca klinik inceleme sürecine tabi tutulması gerekmektedir. Bu nedenle parmaklarınıza dair herhangi bir sorununuz varsa, Türkiye’deki temsilcimizle iletişime geçerek hayatınızdaki engelleri ortadan kaldırabilirsiniz. Cihazın soketleri her hasta için ayrıca ve özel olarak tasarlanır. Bu soketler sayesinde hasta ProDigits cihazına kolaylıkla adapte olur. Cihaz güce karşı hassas birimler veya elektrotlar aracılığıyla çalıştırılabilir. Sinyal alışının tespit edilebilmesi için önce sinyal noktaları belirlenir. BioSim adı verilen yazılım ile uzaktan kontrol edilebilir. Cihazın detaylı opsiyonları sayesinde hasta dilediği zaman bilgisayarda yazı yazabilecek ve telefonun tuş takımlarına basabilecek modlara geçebilir. ProDigits üzerinde kaplama ile de kullanılabilir. Teknoloji harikası olan bu eldiven kaplaması sayesinde cihazın nem ve toz gibi dış etkenlere karşı korunması ve bir ömür boyu kullanılabilir durumda olması sağlanabilir.

Select Myo Elektrik El, El Bilek Dezartikülasyonu

SL Steeper Select Myo Elektrik el protezleri ve bileşenlerinin temel özellikleri, dayanıklılık, güvenilirlik, ve kaliteli tasarımdır. Select Myo Elektrik eller kullanıcının ihtiyacına göre maksimum ayar yapılabilme imkanını sunar. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre seçilebilen 9 farklı kontrol seçeneğine sahiptir. El içerisinde yerleşik ileri teknoloji ürünü mikro işlemci sayesinde kolaylıkla mevcut 9 farklı kontrol seçeneği kullanılarak ihtiyaca göre ayarlanabilir ve kullanım özelliklerine göre tek veya çift elektrot kontrolü ile farklı kombinasyonlar seçilebilir. Öne çıkan farklı özelliklerinden olan baş parmak kontrol pimi ile bataryanın bittiği durumlarda bile başparmağın pim ile açılarak kavrama yapılmış yüzeyden elin çekilmesi sağlanabilir. 6 aylık çocuk kullanıcılar için gerekli boylardan yetişkin büyük boy el ölçülerine kadar geniş bir ürün seçeneği sunmaktadır.

Silikon Parmak Protezi

Parmak ve el protezleri; ayak protezlerine göre gözle görülebilen organlar olduğundan estetik olarak daha uyumlu olması ve protez kullanıcısının tenine en yakın cilt renk eşlemesini yapabilmek için renk ton ayarı, kullanıcının üzerinde yapılması gereklidir. Bu şekilde yapılan protezler gerçeğe çok yakın olmakla birlikte tüy, tırnak ve tırnak üzerine oje sürmek mümkündür.

UtahArm Dirsek Üstü Kol Protezi

Güçlü bir yapıya sahip olan UtahArm 3, hem elin hem de dirseğin eş zamanlı olarak elektronik bir şekilde kontrol edilmesini sağlamaktadır, bu nedenle daha doğal bir hareket üretir. Rotasyon özelliği de kola opsiyonel olarak ilave edilebilir. Kullanıcının kol ve elini yavaş ya da hızlı bir şekilde hareket ettirmesini sağlayan hassas kontrol ünitesi bulunur. Ayrıca eşsiz Freeswing özelliği sayesinde dirsekte ekstansiyonfonskiyonu zahmetsiz bir şekilde sağlanır. Auto-Cal özelliği ise kolun hassasiyetini ayarlamak üzere kullanılır.

© 2019 Prodinamik Ortopedi